If—elif—else statements - Your turn

If—elif—else statements - Your turn#

If you really love apples, you can purchase a pre-packaged box with \(30\) apples for \(\$15\). Modify the code from the demo to include this offer. Test your code for each of the following cases: \(n = 3\), \(11\), \(22\) and \(30\). For each \(n\), compute the cost by hand and then compare it to the result obtained by running your script.

Hint: Recall that checking for equality requires the == operator.

# TODO: Write your solution below

TODO: Write the cost for each value of \(n\) below#

Exporting your work#

When you’re ready, the easiest way to export the notebook is to File > Print it and save it as a PDF. Remove any excessively long, unrelated outputs first by clicking the arrow → next to the output box and then Show/hide output. Obviously don’t obscure any necessary output or graphs!